Festiwal Papieru 2018 - zapowiedź

Koiki Koiki 02 Dec, 2017 Washi Festival 0 Trafienie: 640

CCF20171202_0005s.jpg

  1300 lat obchodów produkcji papieru – washi.Festiwal Shinto celebruje 1300 rocznicę przybycia bogini papiernictwa Kawakami Gozen. To ona nauczyła miejscowych ludzi jak robić papier. Następujące uroczystości odbędą się w Okamoto Otaki Shrine (岡太神社大瀧神社) od 2 do 5 maja 2018 roku.2. Maj

13:00 O-Ori (Przeniesienie Kawakami Gozena z gór na dół, do świątyni Otaki).
Miejscowi mężczyźni, w białych strojach i formalnych kimonach, zanoszą puste mikoshi (przenośne sanktuarium), na szczyt góry gdzie rezydują Kawakami. Zapraszają boginię do mikoshi i zabierają ją do Haiden – świątyni modlitewnej.

15:30 Hasshougu Tsukio Togyou
Po 150 latach, mężczyźni znoszą Goshintai ze szczytu góry do świątyni Tsukio..


18:30 Gongensama Hougei (powitanie Gongensamy w Okamoto Otaki Shrine).
Inna grupa mężczyzn udaje się do świątyni Goou, by zabrać Gongensamę, drewniany posąg boga, do świątyni Okamoto Otaki. To specjalne wydarzenie ma miejsce dopiero po raz drugi, w czasie ponad tysiącletniej tradycji festiwalu. Drewniany posąg boga, który niegdyś znajdował się w Otaki, został przeniesiony do światyni Goir w 1575 roku aby ochronić go przed atakami Oda Nobubaga.

19:00 Yoimiyasai (ceremonia powitania Kawakami Gozen).
Kapłan celebruje rozpoczęcie święta.

3. Maj

12:30 Hokke Hakko (Odczytanie Sutry Lotsu).
Jest to buddyjski obrzęd Tendai, podczas którego czyta się osiem zwojów Sutry Lotosu, przewijając je, jeden po drugim, wraz z uroczystą muzyką. Jest to bardzo wyjątkowe wydarzenie ponieważ łączy ono zarówno buddyzmu jak i shintoizm. Taka praktyka była zabroniona od 1868 roku.

15:30 Yudate Shimji.
Kapłani, służba modlitewna i mnisi wykonują shugendo, czyli akt oczyszczenia siebie i przybyłych wiernych poprzez pokropienie przestrzeni gorącą wodą za pomocą bambusowej trawy.

17:00 Hounou
Koncert lokalnego zespołu który gra aby uczcić wydarzenie.

4. Maj

9:30 Kami-Noh-Mai i Kami-Kagura.
Młoda dziewczyna wykonuje tradycyjny taniec papierniczy demonstrując wszystkie etapy tworzenia washi. Młodzi chłopcy śpiewają piosenkę kamisuki, aby pokazać radość z otrzymywania washi od Kawakami Gozen.

19:30 Gongensama Housou.
Miejscowi ludzie zwracają Gongensamę, drewniany posąg boga, do sanktuarium Goou.

5. Maj

10:00 Atomiya Sai.
Kapłani przekazują uwagi na ostatni dzień ceremonii.

12:00 Shinkou Sai.
Ceremonia polegająca na pobłogosławieniu przenośnej świątyni zanim opuści ona właściwy dom modlitwy i zacznie podróżować po pięciu wioskach.

12: 30 ~ 18: 00 Kodomo Mikoshi i Watari Mikoshi (Dziecięce Przenośne Sanktuarium).
Przenośna światynia, mikoshi, odwiedza przybytki w wioskach: Goka, Iwamoto, Oizu, Shinzaike i Sadatomo. Przy każdej świątyni odbywa się wielka konkurencja pomiędzy lokalnymi mieszkańcami wsi którzy chcą aby mikoshi pozostała dłużej w ich świątyni a mężczyznami z innej wioski którzy chcą zabrać ją do swojej miejscowości.

19:00 Ceremonia Hoso-sai.
Kawakami Gozen wraca do swojego stałego miejsca przebywania.

20:00 O-Agari.
Miejscowi mężczyźni przenoszą mikoshi z powrotem, na górę, do domu Kawakami Gozen. Mieszkańcy oraz przybyli goście śledzą mikoshi i dołączają do modlitw. W dłoniach trzymają papierowe latarnie oraz śpiewają piosenkę "Matsuzaka" o powrocie.

CCF20171202_0006s.jpg

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz