Echizen

Koiki Koiki 11 Jan, 2017 Echizen 0 Trafienie: 1856

 

 

Echizen

 

Gdzie?

Miejscowość oddalona od Kioto o około 160km (kierunek północny, prefektura Fukui).

Nazwa Echizen została wprowadzona w 2005 rok, w wyniku połączenia kilku aglomeracji miejskich. Wcześniej miejscowość określana była jako Imadate.

Dlaczego Echizen?

Jest to jeden z najstarszych regionów papierniczych w Japonii. Już w dokumentach z VIII w. pojawia się termin Echizen washi. Od XIV w stosowany był oficjalnie przez dwór cesarski oraz samurajów. Z niego wykonywano pierwsze banknoty wprowadzone w XVII w.

Obecnie region ten jest wyjątkowy pod względem liczby warsztatów umiejscowionych niemalże jeden obok drugiego. Wzdłuż rzeki spływającej po malowniczym wzgórzu piętrzą się pojedyncze, rodzinne warsztaty kontynuujące tradycje rodzinne. Przechodząc wąskimi uliczkami słychać szum wody której ogromne ilości są niezbędne w poszczególnych etapach tworzenia washi. Rozlegają się dźwięki pracy sita, gdzieniegdzie widać wyposażenie pracowni. Od rana do wieczora ponad 150 osób (w niektórych źródłach podawana jest nawet liczba 300) wykonuje ręcznie papier na wzór swoich przodków. Jest to zatem miejsce niezwykłe we współczesnym świecie które pokazuje, że tradycja jest nadal żywa i znajduje swoje miejsce także pośród maszynowej produkcji oraz nowych rozwiązań dekoracyjnych które również są w tej miejscowości silnie zakorzenione.

W 1976 r. Echizen washi uznane zostało oficjalnie za tradycyjne rzemiosło (Traditional Industrial Crafts Products) a odmiana papieru Echizen hosho jako wybrane niematerialne dziedzictwo kulturowe (Selected intangible cultural properties). Jedną z najsławniejszych pracowni jest studio Ichibei Iwano, który będąc dziewiątym pokoleniem rodziny papierniczej otrzymał tytuł Żyjącego Skarbu Narodowego (Living National Treasure).

 

 

Miejsca w których koniecznie trzeba być.

Głównym punktem miasta jest piękna uliczka w centrum, wzdłuż wąskiego strumienia, przy której znajdują się dwa muzea (Paper & Culture Museum i Udatsu Paper & Craft Museum), studio w którym można samemu wykonać ręcznie czerpany papier (Papyrus House), sklepy z washi oraz restauracje. Tylko aby zobaczyć te miejsca potrzebny jest co najmniej jeden dzień.

Nie można pominąć Okamoto Otaki Shrine! Jedynej w Japonii świątyni poświęconej bóstwu papieru (Kami-no Gozen). Przepiękna drewniana konstrukcja, przykryta falującym dachem krytym korą, niemal całkowicie rozrzeźbiona, zapiera dech w piersiach i pozwala poczuć duchowy wymiar washi.

Kolejnym ważnym punktem jest piękny park (Kakyo Koen). Wiosną kwitną liczne drzewa wiśni, jesienią wybarwiają się klony. Wąska ścieżka wiedzie w górę, wije się po wzgórzu dając piękną panoramę miasta.

Będąc w Echizen koniecznie trzeba się „zgubić”. Wśród wzgórz znajdują się liczne mniejsze świątynie, czasami połączone z zabytkowymi cmentarzami. Piękne stare domy otoczone ogrodami, pola ryżowe, małe lokalne restauracje i sklepiki.

Oczywiście najlepszym środkiem do zwiedzania jest rower.

Wyżej wymienione miejsca to tylko kilka z tych które znajdują się w pobliżu wioski papierniczej - Washi no sato. W dalszej części aglomeracjo oraz w pobliskich miejscowościach znajduje się bardzo duże centrum laki japońskiej (miejscowość Sabae), miejsce wytwarzania ceramiki oraz noży (miasto Takefu).

 

 

 

Dodatkowe informacje.

(jak dojechać, informacje o muzeach, ważnych miejscach)

http://www.echizenwashi.jp/english/information/museum.html

https://en.wikivoyage.org/wiki/Echizen

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz